Spar 120 kr.* på din ordre – og 140 kr.* eksklusivt i appen
Køb nu

Da Vinci Powder & foundation brush Foundation brush

Del produkt
Op til 2 gratisprøver med hver pakke Gratis retur op til 180 dage

Påfør make-up sparsomt med foundationpenslen fra Da Vinci: pudder-/foundationpensel til høje krav

.

Påfør make-up sparsomt og blend stadig perfekt - det er nemt med en foundation brush fra Da Vinci. Powder/foundation brushes fra specialisten i kunstnerbørster har en så præcis form, at du nemt kan nå alle dele af dit ansigt. Du behøver ikke at finde dig i mærkbare overgange ved halsen eller hårgrænsen! De fire børster i Classic-serien er alle veganske, fordi de er fremstillet af syntetiske fibre. De er særligt velegnede til allergikere. Ud over tre forskelligt formede børster til foundation har Da Vinci også tilføjet en mineralpudderbørste til sortimentet.

Lavet i hånden på traditionel vis

Da Vincis kunstnerpensler er stadig håndlavede i dag. De fine penselhår skal bundtes, sættes fast på det lakerede træskaft med sølvhylsteret og skæres præcist i form. Især det sidste trin kræver stor dygtighed. Måske er det derfor, at producentens foundationbørster er så gode? Pudder/foundation-penslerne er velegnede til både flydende og cremet foundation samt pudder. Classic 9770 med sin vinklede form er særlig iøjnefaldende: Denne børste når alle dele af ansigtet. Takket være den økonomiske, men målrettede påføring holder makeuppen længere og dækker bedre.

  • betegnelse

    Foundation brush
  • Linje

    Powder & foundation brush
  • Supralinje

    Satin
  • Varenr.

    242611
Pudderbørster er nemme at bruge: Tryk forsigtigt børsten ned i pudderdåsen, og lad den cirkulere forsigtigt. Den cirkulære bevægelse får pudderbørsten til at opsamle pudderpartiklerne jævnt. For at fjerne overskydende pudder skal du trykke let på børsten og dreje den kortvarigt i håndfladen. Du kan nu duppe pudderet på huden fra midten af ansigtet.
Efter påføring bankes pudderbørsten grundigt ud for at fjerne eventuelle store rester. Vask børsten med en lille smule babyshampoo og vand mindst hver anden til fjerde uge. Klem børsten grundigt i shampoo-vandet, indtil der ikke kommer flere farverester ud.

Skriv den første anmeldelse for Powder & foundation brush

parfumdreams
  • Facebook
  • Instagram
  • Tik Tok
  • Youtube
  • Pinterest
  • LinkedIn
Tilmeld dig nyhedsbrevet, og spar 115 kr.**
Prisbelønnet indkøb
Trustpilot Trustpilot Score

Trustscore 4.1

5.457 Værdiansættelser

parfumdreams App
  • Parfumdreams auf Google Play
  • Parfumdreams im App Store
*Alle priser inkl. gældende momssats, alle forsendelsesomkostninger her
Det er ikke muligt at veksle til kontanter, kan ikke kombineres. 60 kr rabat ved en minimumsordre på 440 kr. 80 kr rabat ved en minimumsordre på 590 kr. 120 kr rabat ved en minimumsordre på 815 kr. Rabatten på 140 kr. fra en bestillingsværdi på 960 kr. gælder kun i parfumdreams appen. Gyldig til 17.09.2026, ikke gyldig for gavekort, Chanel, Dior, Gold Professional, Iräye, Lernberger Stafsing, Lolavie, Rituals, Sun Matters, Weleda Cell Longevity, Better World Fragrance House by Drake, ALQÉMI og artikler med mærket Luksus eller Skønhedsbutik. Offentliggørelse ikke tilladt. Parfümerie Akzente GmbH, VAT DE813307548 AG Stgt. HRB 581012
**Fra en bestillingsværdi på minimum 750 kr. i appen eller 525 kr. online. De nærmere rabatbetingelser finder du i dit personlige velkomstnyhedsbrev.