Spar 20 %* på sommerfavoritter nu

Menu

0 (0)

Gritti Preludio Eau de Parfum Spray

Del produkt
Kan leveres straks
Varenr.
oder direkt mit
Visa LogoApplePay LogoKlarna – Betal om 30 dage (faktura) LogoMasterCard LogoPayPal Logo
  • Køb På konto
  • Levering inden for 2-3 dage
0,0
0
Kundevurdering
*Indeholder bedømmelser af internationale parfumdreams shops. Vurderinger kontrolleres ikke for ægthed

Produktinformation
Topnote Icon
Topnote
citron, lavendel, vandmelon
Mellemnote Icon
Mellemnote
pinje, sandeltræ, tobak, træ
Bundnote Icon
Bundnote
amber, moskus
betegnelse
Eau de Parfum Spray
Linje
Preludio
Supralinje
Black Collection
duftretning
fougère
Preludio Eau de Parfum Spray fra Gritti indhyller dig i en forfriskende duft af vandmelon og citron, som møder varme træagtige toner og moskus.

Aromatisk unisex-duft med en stimulerende røget undertone

. Preludio Eau de Parfum Spray fra Gritti er en duft, der passer til mænd og kvinder, som kan lide aromatiske dufte med en forfriskende topnote. Når parfumen sprayes på, frigives først en sprudlende blanding af saftige citroner, sød vandmelon og lavendel, som giver et sommerligt touch. Hjertenoten består af varme akkorder: Her kombineres træagtige noter med fyrrebark og sandeltræ. En let tobaksnuance giver kreationen selvtillid og styrke. Basen indeholder ambergris og moskus samt en luftig note af borage. Parfumemærket blev grundlagt af Alvise Gritti i det 16. århundrede, og dets formler er stadig baseret på forfaderens ideer: Alvise boede i Venedig, som på det tidspunkt var et trækplaster for handelsfolk og globetrottere, og hvor påvirkninger fra Orienten og Occidenten mødtes. Alvise blev inspireret af de farverige begivenheder i sin hjemby og skabte usædvanlige duftkreationer med overdådige buketter, der udelukkende var fremstillet af dyrebare råmaterialer af høj kvalitet.
Anvendelse
For at en herreparfume virkelig skal komme til sin ret, sprøjtes den altid meget sparsomt og direkte på huden. Den valgte duft frigives hurtigt gennem kropsvarmen. Hvis du bruger en sprayflaske, skal afstanden være omkring 20 cm. Den fine spraytåge gnides ikke af og tørrer ind på huden. Da spraytågen stiger fra bunden og op, er huden altid parfumeret fra bunden og op. Ideelt set skal kroppen forberedes med en lugtfri bodylotion før parfumeringen. Duftstofferne i herreparfumen vil klæbe sig til lipiderne i lotionen og sikre en længerevarende duftoplevelse.
Indholdsstoffer
ALCOHOL DENAT., PARFUM (FRAGRANCE), AQUA (WATER), CITRAL, CITRONELLOL, COUMARIN, LIMONENE, LINALOOL. 80% VOL
Producent
MLG Srl
Via Torretta 52, IT-40012 Calderara di Reno
parfumdreams
  • Facebook
  • Instagram
  • Tik Tok
  • Youtube
  • Pinterest
  • LinkedIn

Abonner på nyhedsbrevet og få en kupon på 22%**

parfumdreams App

  • Parfumdreams auf Google Play
  • Parfumdreams im App Store

** Du finder nøjagtige rabatbetingelser i dit personlige velkomst– nyhedsbrev